Bu makalenin yayın sorumluluğu şu kuruluşa aittir: Wuhan Ooi Photoelectric Technology Co., Ltd. Ooitech yayın ekibi tarafından yazılmış ve incelenmiştir. Nasıl yazdığımız, yapay zeka araçlarının nerede kullanıldığı ve nasıl düzeltme talep edebileceğiniz hakkında bilgi için yayın politikamıza bakın.
Güneş Paneli Üretim Tesisi Maliyeti ve Kârı
İçindekiler
Hızlı yanıt: Güneş paneli fabrikası maliyeti, ekipman listesi değildir. Çoğu fabrika maliyet rehberi makinelerde durur, ancak bina, altyapı ve personel giderleri ilk teklif gelmeden önce belirlenir ve uygun fiyatlı bir hattı karşılanamaz bir projeye dönüştüren de bunlardır. Zemin alanı, en uzun istasyon artı malzeme stoklama alanı tarafından belirlenir ve bir laminatör kısa bir bölmeye sonradan monte edilemez. Altyapı, çoğu alıcının beklediğinden daha önemlidir: laminatörler ve lazer istasyonları elektrik yükünü belirler ve basınçlı hava ile soğutulmuş su, tek seferlik bağlantılar değil sürekli taleplerdir. Personel, bütçedeki tekrarlayan kalemdir ve yalnızca kapasiteyle değil, otomasyon seviyesiyle ölçeklenir. 100 MW ve 300 MW'da kârlılık, ödenen ekipman fiyatından çok daha fazla kullanım oranı ve verim artışıyla belirlenir.
Çoğu fabrika maliyet rehberi ekipman listesinde durur. Bina, altyapı hizmetleri ve personel giderleri, ilk makine teklifi alınmadan çok önce belirlenir ve uygun fiyatlı bir hattı karşılanamaz bir projeye dönüştüren kalemler bunlardır.
PV Modül Üretimi · Fabrika Planlama ve Yatırım · Jerry, Ooitech tarafından
Kapasiteye göre ekipman maliyeti
Aşağıdaki bina ve personel bölümleri, makinelerin maliyetini zaten bildiğinizi varsayar. Bu bölüm, o eğrinin şeklini verir, çünkü doğrusal değildir ve alıcıların en sık yanlış anladığı kısımdır.
| Kapasite | Tipik konfigürasyon | Ekipman maliyet aralığı |
|---|---|---|
| 5 – 10 MW | Yarı otomatik, tek vardiya | referans |
| 20 – 30 MW | Yarı otomatik, çoğaltılmış darboğaz istasyonları | 2,0× – 2,8× temel |
| 50 – 60 MW | Kısmen otomatik, sıralı stringing | 3,5× – 5,0× temel |
| 100 – 150 MW | Tam otomatik | 6,0× – 9,0× temel |
| 300 MW ve üzeri | Tam otomatik, çok hatlı, sıralı EL ve IV | 15× – 25× temel |
Bu tablodan iki şey okunmalı. Birincisi, maliyet 30 MW ile 150 MW arasında kapasiteden daha hızlı büyür, çünkü tam da bu noktada istasyonlar çoğaltılmayı bırakıp daha büyük, daha hızlı ve daha pahalı makinelerle değiştirilmeye başlar. İkincisi, 300 MW üzerinde eğri yeniden düzleşir, çünkü ek kapasite daha büyük bir hat yerine paralel bir hat çalıştırılarak eklenir.
Ekipman içinde bütçeye üç istasyon hâkimdir: tabber stringer, laminatör ve test ikilisi (EL artı IV). Çerçeveleme, bağlantı kutusu montajı ve taşıma çok daha az maliyetlidir ancak yine de zemin alanı ve operatör tüketir. Ekipman eğrisinin istasyon istasyon dökümünü istiyorsanız, on iki teklif dökümü her kademenin gerçekte neler içerdiğini listeler. Ekipman rakamının bina ve altyapıya göre nasıl konumlandığı için, sonraki bölümdeki yüzdeler doğrudan ona uygulanır.
1. "Fabrika Kurulum Maliyeti" Aslında Neleri Kapsar
Bir alıcı güneş paneli üretim fabrikasının maliyetini sorduğunda, cevap dört ayrı bütçedir. Tedarikçiler ilkini teklif eder ve geri kalanı hakkında sessiz kalır; ilk kez fabrika projesi yapanların başının ağrıdığı yer tam da burasıdır.
| Bütçe | Neleri içerir | Ne zaman belirlenir |
|---|---|---|
| 1. Bina ve inşaat işleri | Atölye, depolar, kimyasal depo, ekipman odası, epoksi zemin, temiz duvar bölmeleri, güçlendirilmiş döşeme | Ekipman seçiminden önce. Yapısal yükler sonradan makul bir maliyetle eklenemez |
| 2. Altyapı hizmetleri ve tesis sistemleri | Trafo ve dağıtım, basınçlı hava, soğutma suyu, klima, egzoz ve havalandırma | Bina ile birlikte. Önce her makinenin talebi toplanmalıdır |
| 3. Ekipman | Üretim hattının kendisi | 1 ve 2 boyutlandırıldıktan sonra, çünkü bina hattı sınırlar |
| 4. İşletme sermayesi | Hammadde stoku, personel giderleri ve ilk modüller için ödeme alınana kadar alacaklar | En sık unutulan. Bu tek seferlik değil, sürekli bir bütçedir |
2. Taban Alanı ve Bina Gereksinimleri
Bunlar, Ooitech'in 300 MW'lık bir modül fabrikası için verdiği tasarım parametreleridir. Bir mimara veya ev sahibine götürülecek sayılar bunlardır ve "yeterince büyük görünen" bir binanın çoğu zaman neden yeterli olmadığının sebebi de budur.
| Alan | Boyut | Temel gereksinimler |
|---|---|---|
| Üretim atölyesi | 120 m × 40 m = 4.800 m² | Tavan yüksekliği 3,5 m; nem %40–60; tavan yükü 120 kg/m²; zemin yükü ≥1.200 kg/m²; epoksi zemin |
| Mamul ürün deposu | 4.000 m² | Yükseklik >3,5 m; nem <%70; zemin ≥1.200 kg/m²; yükleme platformu |
| Hammadde deposu | 4.000 m² (10 MW stok) | Yükseklik >3,2 m; nem %30–60; sıcaklık 15–28 °C; iyi havalandırma |
| Kimyasal depo | 100 m² | Yükseklik >3,5 m; sıcaklık 15–28 °C; havalandırmalı ve diğer depolardan izole |
| Çevre ekipman binası | 500 m² | Yükseklik >8 m; yaklaşık 100 m² açık sertleştirilmiş zemin dahil |
Bu satırlardan ikisi, bir kiralama sözleşmesinin kullanılabilir olup olmadığını belirler. 1.200 kg/m² zemin yükü laminatör ve malzeme yığınları tarafından belirlenir ve tartışmaya açık değildir; standart bir hafif sanayi zemini bunu taşımaz. 3,2 ila 3,5 m tavan ekipman yüksekliği artı çalışma boşluğu ile belirlenir. Bu testlerden herhangi birinde başarısız olan bir bina, kirası ne olursa olsun yanlış binadır.
3. Altyapı Hizmetleri: Güç, Hava ve Su
Altyapı hizmetleri makine başına teklif edilir ve sonra toplanır. Bunları yanlış yapmak kağıt üzerinde düzeltmesi ucuz, sahada düzeltmesi pahalıdır; çünkü çatı kapandıktan sonra trafo veya hava ana hattı eklemek duruş ve yeniden çalışma anlamına gelir.
| Sistem | Gereksinim |
|---|---|
| Güç kaynağı | Üç fazlı beş telli, 220/380 VAC, 50 Hz; voltaj dalgalanması ±%10 içinde; frekans ±%1 içinde; toplam harmonik içerik %5'in altında; bağımsız topraklama |
| Atölye elektrik yükü | 100 MW ölçeğinde yaklaşık 1.000 kW, bunun yaklaşık 320 kW'ı klima. Laminasyon ısıtması baskın proses yüküdür |
| Basınçlı hava | 100 MW ölçeğinde yaklaşık 12 m³/dak'da 0,6–1,0 MPa |
| Soğutma sirkülasyon suyu | 0,4–0,6 MPa, su sıcaklığı 20 °C'nin altında, sirkülasyon yaklaşık 20 t/sa (esasen tüketim yok) |
| Depo yükleri | Mamul ürünler yaklaşık 40 kW aydınlatma; hammadde deposu toplam yaklaşık 280 kW; kimyasal depo yaklaşık 20 kW |
Laminasyon prosesini baştan planlamaya değer. Isıtma gücü tipik olarak soğutma gücünün birkaç katıdır, bu nedenle elektrik beslemesi konveyörler yerine laminatöre göre boyutlandırılır ve sıcak bir iklimde klima yükü bunun üzerine eklenir. Sorgunuzda tesisinizin ortam koşullarını belirtmek, altyapı spesifikasyonunu ve dolayısıyla binayı değiştirir.
4. Personel: Bütçedeki Sürekli Kalem
Personel giderleri hiç durmayan maliyettir ve alıcıların en sık hafife aldığı kalemdir. İşte Ooitech'in çift camlı modül üreten 150 MW'lık bir hat için vardiya başına verdiği gerçek operatör planı.
| İstasyon | Operatörler |
|---|---|
| Otomatik stringer | 1 |
| Cam ve EVA besleme | 1 |
| EVA ara parçalarının yerleştirilmesi | 1 |
| Teflon bez, kurşun tel, dahili barkod | 1 |
| Laminasyondan önce EL test cihazı | 1 |
| Yeniden işleme | 3 |
| Manuel kenar bantlama ve çerçeve yerleştirme | 2 |
| Manuel kesme ve kenar bandı sökme | 1 |
| Ters çevirip görüntüleme muayenesi | 1 |
| Yapıştırıcı ve çerçeve | 1 |
| Bağlantı kutusu yapıştırma, montaj, kaynak, dolgu | 2 |
| Bağlantı kutusu kapağı ve arka temizlik | 1 |
| Ön temizlik | 1 |
| IV / EL test düzeneği | 1 |
| IV test cihazı | 1 |
| Laminasyondan sonra EL test cihazı | 1 |
| Etiket barkodu ve düzenek sökme | 2 |
| Manuel besleme çıkarma | 2 |
| Vardiya başına toplam | 24 |
Toplamdan daha önemli üç gözlem var. Birincisi, yeniden işleme üç operatörle üçüncü en büyük istasyondur; veriminiz planlanandan kötüyse, bu sayı başka her şeyden önce büyür. İkincisi, yarı otomatik bir hat basitçe daha az kişi çalıştırmaz, işi kenar bantlama, kesme ve besleme çıkarma gibi manuel istasyonlara kaydırır. Üçüncüsü, iki vardiya çalıştırın ve bordro ikiye katlanır, bu yüzden tesisin kârlı olup olmadığına genellikle ekipman fiyatı değil kapasite kullanımı karar verir.
5. Tesisin Kârlı Olup Olmadığına Ne Karar Verir
Modül montajında kârlılığa nadiren ekipman fiyatı karar verir. İşi beş kaldıraç yapar ve bunlardan yalnızca biri tek seferlik bir maliyettir.
| Kaldıraç | Neden baskın olduğu |
|---|---|
| Kapasite kullanımı | Ekipman, bina ve bordronun çoğu sabittir. Bir vardiyadan ikiye geçmek aynı sermayeyi iki kat çıktıya yayar ve bu, mevcut en büyük tek marj hareketidir |
| Verim ve yeniden işleme | Reddedilen her modül, sağlam bir modülün tam malzeme maliyetini taşır. Yeniden işleme ayrıca, herhangi bir yeniden işleme oranı uygulanmadan önce yukarıdaki planda vardiya başına üç operatör tüketir |
| Watt başına ham madde maliyeti | Tekrarlayan ve tesisin ömrü boyunca makine bütçesinden çok daha büyük. Tek başına hücreler buna hâkimdir, bu yüzden hücre tedariki ve sınıflandırma bu kadar önemlidir |
| Modül satış fiyatı ve karışımı | Emtia modülleri mi yoksa daha yüksek marjlı formatlar mı sattığınız. EPC işine dikey entegrasyon aynı paneli değer zincirinde daha yukarı taşır |
| İhracat koşulları ve döviz kuru | İhracatçılar için KDV iadesi uygulaması ve takas kurları doğrudan marj üzerinde oturur ve fabrikanın kendisi kadar önemlidir |
Bu yüzden kendi müşterilerimiz nadiren üretimle sınırlı kalır. Mısırlı bir müşterimiz 10 MW hattını bir EPC işi başlatmak için kullandı ve kendi ürettikleri modüllerle sistemler kurdu. Fabrika kapısından emtia fiyatıyla çıkan panel, kurulduğunda bir proje marjı kazanır ve dikey entegrasyon genellikle makine maliyetini düşürmekten daha hızlı bir kârlılık yoludur.
6. SSS
Bir güneş paneli üretim tesisi kurmanın maliyeti nedir?
Bunu tek bir sayı yerine dört bütçe olarak ele alın: bina ve inşaat işleri, altyapı ve tesis sistemleri, üretim hattı ve ham madde ile bordro için işletme sermayesi. Bina ve altyapı küçük bir parametre kümesiyle belirlenir; bunlar yukarıdaki 2. ve 3. bölümlerde listelenmiştir, dolayısıyla herhangi bir ekipman tedarikçisine başvurmadan önce bir mimar ve bir yükleniciyle yerel olarak maliyetlendirilebilirler.
Ne kadar zemin alanına ihtiyacım var?
300 MW'lık bir tesis için tasarım parametrelerimiz 4.800 m² üretim atölyesi, 4.000 m² mamul mal deposu, 4.000 m² ham madde deposu, 100 m² kimyasal depo ve 500 m² çevre ekipman binası öngörür. Daha küçük kapasiteler küçülür, ancak depolar orantılı olarak küçülmez, çünkü ham madde stoku hat hızından değil teslimat sürelerinden kaynaklanır.
Mevcut bir binayı kullanabilir miyim?
Genellikle evet, eğer iki testi geçerse: en az 1.200 kg/m² zemin taşıma kapasitesi ve üretim alanında 3,2 ila 3,5 m net tavan yüksekliği. Yüzde 40 ila 60 arasında nem kontrolü üçüncü gerekliliktir ve genellikle güçlendirilmesi en kolay olanıdır. Zemin yükü karşılanamıyorsa aramaya devam edin.
Bir güneş paneli hattı kaç işçi gerektirir?
150 MW'lık çift cam planımız, üçü yeniden işlemede olmak üzere vardiya başına 24 operatör kullanır. Yarı otomatik hatlar otomasyonu kenar bantlama, kesme ve besleme çıkarma gibi manuel istasyonlarla değiştirir, bu yüzden bir kademe aşağı indiklerinde personel sayısı alıcıların beklediğinden daha az düşer.
Güneş paneli üretimi kârlı mıdır?
Ekipman fiyatından çok kullanım ve verime bağlıdır. Bina, ekipman ve bordronun çoğu sabit olduğundan, bir vardiya ile iki vardiya çalıştırmak arasındaki fark genellikle yeni bir tesis için mevcut en büyük tek marj hareketidir. Bundan sonra, watt başına ham madde maliyeti ve modül satış fiyatı sonucu belirler. Düşük kullanımla çalışan ucuz bir hattı olan bir tesis, tam kapasiteyle çalışan pahalı bir hattın altında kalır.
Genellikle ne hafife alınır?
İşletme sermayesi ve yeniden işleme. İşletme sermayesi, ilk modüller ödenene kadar ham madde stokunu ve bordroyu karşılaması gereken tekrarlayan bir bütçedir. Yeniden işleme, personel planında kendi başına bir istasyon olarak görünür ve verim planın altında kalırsa hızla büyür.
Güneş paneli fabrikaları kurmak ne kadara mal olur?
Bina maliyeti, ekipman maliyeti değildir. Bir modül fabrikası bütçesi dört bölümden oluşur: ekipman, bina ve binada yapılacak değişiklikler, altyapı ve tesis sistemleri ile üretimin ilk aylarını yürütmek için gereken işletme sermayesi. Bina ve altyapı, bir ekipman teklifinde görünmediği için sıklıkla hafife alınır — yanlış zemin yüküne sahip kiralık bir depo, yetersiz güç veya basınçlı hava kapasitesinin olmaması, düzeltilmesi makinelerin değerinden daha pahalıya mal olabilir.
İşletme sermayesi, en sık tamamen eksik kalan kısımdır. Hücreler, kapsülleyici, cam, şerit ve bağlantı kutuları ilk modül satılmadan önce satın alınmalıdır ve müşteriler vadeli ödeme yapar. Tam donanımlı olup nakit sıkıntısı çeken bir fabrika yaygın bir başarısızlık nedenidir ve bu bir mühendislik değil, bütçeleme sorunudur.
Güneş paneli üretimi için bir fabrika kurmanın yaklaşık maliyeti nedir?
Bir rakam değil, bir aralık verin ve buna kapasiteyi de ekleyin. Küçük bir yarı otomatik modül atölyesi ile 150 MW tam otomatik bir hat da güneş paneli fabrikası olarak adlandırılır ve bütçeleri bir büyüklük mertebesinden fazla farklılık gösterir. Sayıyı en çok etkileyen değişkenler, nominal kapasite, otomasyon seviyesi, binanın hâlihazırda var olup uygun olup olmadığı ve sürecin ne kadarını kendi bünyenize aldığınızdır.
Bütçelemenin faydalı yolu aşağıdan yukarıya doğrudur: ürününüz ve kapasiteniz için gerçekten ihtiyaç duyduğunuz istasyonları listeleyin, bunları makineler olarak değil bir hat olarak fiyatlandırın, ardından bina, altyapı, işletme sermayesi ve beklenmeyen giderleri ekleyin. Kapasitenizi sormadan size tek bir sayı veren herkes tahmin yürütüyordur ve kapsamını belirtmeyen bir teklif, ucuz değil eksik olarak değerlendirilmelidir.
Son Düşünceler
Makine listesiyle değil binayla başlayın. Zemin alanı, zemin yükü ve tavan yüksekliği sonradan pazarlık edemeyeceğiniz kısıtlardır ve hangi hattı kurabileceğinize onlar karar verir, tersi değil. Güç, hava ve su beslemelerini inşaattan önce makine programına göre boyutlandırın ve işletme sermayesini ekipmanın yanında gerçek bir bütçe kalemi olarak ele alın. Bina ölçülerinizi, tavan yüksekliğinizi ve mevcut gücünüzü bize gönderin, hangi kapasitenin uyduğunu ve altyapının ne olması gerektiğini size söyleyelim.
Daha fazla okuma ve arka plan verileri
Bu konuyla ilgili, sektörün teknoloji yol haritasını ve pazar verilerini sürdüren kuruluşlar tarafından yayımlanmış kamuya açık referans materyalleri: